Podłoga drewniana - wiąz

Wybierając rzadko spotykane podłogi wiązowe możesz stworzyć wyjątkowy design swojego domu. Wiąz to gatunek drewna doskonały do produkcji desek podłogowych. Jego trwałość i twardość sprawiają, że wykonane przez nas podłogi będą zachwycać przez długie lata.

 

Wiązy najczęściej występują pojedynczo lub w małych grupach. Nieliczna populacja wiązów w Polsce i Europie Zachodniej sprawia, że drewno wiązowe wybierane jest przez Klientów, o bardzo sprecyzowanych oczekiwaniach w zakresie wyglądu i trwałości podłogi. Podłogi wiązowe nie są powszechnie spotykane w naszych domach. Dzięki temu osoby, które zdecydują się na podłogi wiązowe mogą liczyć na niepowtarzalny efekt i unikalną aranżację.

13 lat doświadczenia w produkcji podłóg

Klasy desek wiązowych

Zależnie od wybranej klasy drewna dostarczymy deski, które odznaczać się będą nie tylko ściśle określoną długością i szerokością, ale także barwą, strukturą słojów oraz całkowitym brakiem pęknięć.

Deski podłogowe wiązowe

Klasa '00'

Najczystsza klasa drewna wiązowego.

Bezsęczna, bez spękań, bez szpachli.

Klasa '25'

Sęki do 25 mm.

Nieliczne spękania długie do 50 mm i szerokie do 5 mm.

Podłoga drewniana z wiązu

Drewno wiązowe - budowa

Drewno wiązu to doskonałe rozwiązanie, dla osób które cenią sobie jakość oraz oryginalność.  Drewno to doskonale komponuje się w różnorodnych wnętrzach. Poza wysokimi walorami estetycznymi, naturalne drewno ma także właściwości prozdrowotne.  Drewno stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

 

Drewno wiązów ma bardzo charakterystyczną budowę:

 • Przekrój poprzeczny - faliste linie tkanki drzewnej są ułożone w kilku szeregach w drewnie, co sprawia, że w przekroju poprzecznym tworzą cienkie wstążeczki faliste.
 • Przekrój podłużny - faliste, jasne linie tkanki drzewnej tworzą delikatny rysunek w przekroju podłużnym.

 

 

Drzewo wiązowe

Masz pytania?

 

 

Warstwowa budowa desek wiązowych

Dwuwarstwowa konstrukcja desek podłogowych gwarantuje możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego. Dzięki własnemu systemowi montażu desek na ogrzewaniu podłogowym rozwiązanie to jest bardzo trwałe i użyteczne.

Deska dwuwarstwowa

Na życzenie Klienta możemy wykonać stylowe łączenia podłogi z kaflami lub kamieniem bez konieczności użycia korka lub mało estetycznych listew, jako elementów wykańczających miejsce styku pomiędzy dwoma różnymi materiałami.

Cechy charakterystyczne drewna wiązowego

Wiąz to drewno o bogatym i różnorodnym usłojeniu oraz barwie. Dzięki zastosowaniu bezbarwnego olejowosku drewno zyskuje ciepłą barwę. Drewno wiązowe jest bardzo uniwersalne i znajduje zastosowanie nawet w trudnych i wymagających realizacjach stolarskich. Najważniejsze cechy wiązu:

 • Drewno ciężkie
 • Trudno łupliwe
 • Trudno zapalne
 • Stosunkowo wysoka kurczliwość
 • Obróbka wymaga zastosowania bardzo ostrych narzędzi
 • Bardzo dobrze się zgina
 • średnia twardość drewna wiązowego - 49-63,7 MPa*
 • Wytrzymałość drewna na ścinanie wzdłuż włókien (680  kg/m3) - 7 MPa**
 • Doskonale zachowuje swój kształt w stanie suchym
 • Duża łatwość barwienia (drewno wiązowe bardzo dobrze się nasyca)
 • *Klasa twardości drewna wg Janki (twardość przy 15% wilgotności drewna); źródło: wikipedia.org
 • **A. Lis, P. Lis 'Charakterystyka wytrzymałości drewna jako jego podstawowej właściwości mechanicznej'.

Mikrofaza w deskach wiązowych

Deski podłogowe z mikrofazą odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu Klientom, którzy chcą podkreślić naturalne piękno drewna. Wykonanie mikrofazy na deskach podłogowych sprawia, że ich łączenia stają się widoczne, co daje niezwykle atrakcyjny efekt wyodrębnienia poszczególnych elementów, które tworzą drewnianą podłogę.

 

Wykonywane przez nas deski podłogowe posiadają mikrofazę z 4 krawędzi. W zależności od wymiarów oraz potrzeb klienta może ona wynosić od 1,5 do 5 mm.

 

W zakresie desek z mikrofazą proponujemy następujące rozwiązania:

 • mikrofaza pod kątem 45 stopni,
 • mikrofaza z zaokrąglonymi krawędziami. Fazowana na pół okrągło od R 1,5 mm do R 5 mm.
mikrofaza-w-deskach-podlogowych-schemat.png

Kompozycja desek podłogowych

Wybrana kompozycja desek podłogowych to jeden z kluczowych elementów aranżacji wnętrz. Układ desek może odpowiednio wydłużyć optycznie pomieszczenie lub nadać mu ekspresyjności. Mając na uwadze wymiary pomieszczenia, a także jego zaplanowaną aranżację, możemy zaproponować Państwu następujące układy desek podłogowych:

Układ tradycyjny

tradycyjny-sposob-ukladania-desek.png

 

Rekomendowany zwłaszcza miłośnikom klasycznych rozwiązań. Oferując Państwu wiązowe deski podłogowe o długości 7000 mm i szerokości 500 mm możemy stworzyć piękną kompozycję podłogi, która podkreśla piękno natury i stwarza wrażenie ogromnej przestronności pomieszczenia.

Jodła tradycyjna

jodla-tradycyjna.png

 

Układ desek często spotykany w dużych kamienicach i pomieszczeniach, które są bogate w akcenty historyczne (łukowe okna, oryginalnie zachowane drzwi z płycinami). Jodełka idealnie odtwarza wyjątkowy charakter kamienic, ale także idealnie nadaje się do pomieszczeń w stylu retro. Właściciele dużych i wysokich pomieszczeń mogą z powodzeniem zastosowań jodełkę w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, których główną ozdobą może być niezwykle wyrazisty układ jodełki.

Jodła francuska/węgierska

jodla-francuska.png

 

Odmiana układu jodełki tradycyjnej, w której boki przycięte są pod kątem 45 stopni, tworząc kompozycję przypominającą grot strzały. Jodełka francuska to bardzo wyrafinowane i efektowne rozwiązanie, które doskonale podkreśli wyjątkowość podłogi. Ułożenie desek w jodełkę francuską wymaga od zespołu montażowego ogromnej precyzji i  dokładności.  Niepowtarzalny wygląd podłogi z jodełką z pewnością wynagrodzi nieco dłuższy i bardziej wymagający montaż.

Bryty pałacowe (kwadraty - powtarzalna wzory)

bryty-palacowe.png

 

Harmonijna i spójna kompozycja desek podłogowych, ułożonych w formie proporcjonalnych kwadratów. Wykorzystując szerokie deski podłogowe możemy uzyskać niepowtarzalny charakter dużych przestronnych pomieszczeń.

Masz pytania?

 

 

Etapy produkcji desek podłogowych

 

 

 

1. Wybór drzew

Wybieramy drzewostany wiązu, które pochodzą z Polskich Lasów Państwowych. Uzyskujemy zgody na wycinkę wybranych drzew.

2. Cięcie desek

Dysponujemy profesjonalnym sprzętem do cięcia drewna, dzięki czemu maksymalnie wykorzystujemy drewno, a nasze deski osiągają długości 7000mm i szerokości 500 mm.

3. Suszenie drewna

Suszenie wiązu wymaga dobrania odpowiednich warunków, które uchronią drewno przed pęknięciami i zapewnią jego trwałą eksploatację.

4. Klejenie

Aby zagwarantować trwałość dwuwarstwowej konstrukcji desek stosujemy wytrzymały klej D4, który jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury.

5. Frezowanie

Nadajemy deskom ostateczny kształt i zależnie od oczekiwań Klienta oraz wybranego układu desek wykonujemy mikrofazę. Mikrofaza zaokrąglona lub pod kątem 45 stopni zwiększa odporność desek na naturalną pracę drewna.

6. Olejowoskowanie

Wykorzystujemy olejowoski OSMO, które nadają deskom pożądaną barwę oraz odpowiednio konserwują drewno.

7. Montaż podłogi

Umożliwiamy montaż na posadzkach tradycyjnych, wylewkach cementowych, anhydrytowych oraz na jastrychu samopoziomującym.

Czas realizacji

Na etapie przygotowania oferty określamy indywidualny czas produkcji desek podłogowych oraz montażu desek. Jesteśmy otwarci na potrzeby naszych Klientów w zakresie dostosowania terminu montażu podłogi, zależnie od zaplanowanego harmonogramu budowy lub remontu pomieszczenia.

 

Średni czas produkcji : 90 - 120 dni

 

Średni czas montażu: od 50 do 100 m2 / roboczodzień

 

Dbamy o środowisko naturalne

Produkujemy deski z drzew wiązu pochodzących z Polskich Lasów Państwowych. Wycince poddawane są drzewa w wieku od 60 do 200 lat.

 

Przestrzegamy wszelkich norm w zakresie pozyskiwania drewna wiązowego, mając na uwadze dobro środowiska naturalnego. Każdorazowo wycinka drzew odbywa się pod nadzorem leśników, co gwarantuje ich legalne pochodzenie.

 

Do produkcji desek oraz montażu wykorzystujemy najwyższej jakości kleje i olejowowski, które nie szkodzą zdrowiu.

Warunki montażu

 • Wilgotność desek podłogowych: 7 - 9 %
 • Wilgotność powietrza w pomieszczeniu : 40 - 60 %
 • Temperatura powietrza: 18 - 23 C
 • Wilgotność posadzki cementowej: 1.5 %
 • Wilgotność posadzki anhydrytowej: 0.3 %
 • Maksymalna temperatura na powierzchni podłogi z drewnem podłogowym: 27° C.

Jak zachować trwałość podłogi wiązowej?

Decydując się na zakup podłogi drewnianej musimy pamiętać, aby przestrzegać kilka podstawowych zasad zapewniających dłuższą trwałość podłogi.

 

Mając na uwadze higroskopijność drewna, należy ograniczyć do minimum kontakt desek podłogowych z wodą. Do czyszczenia można wykorzystać mydła do pielęgnacji podłóg olejowanych. Zalecamy korzystanie ze środków marki OSMO, które odświeżają podłogę i usuwają zabrudzenia. Można także stosować oleje naprawcze, które pozwalają na punktowe uzupełnienie olejowosku.

Masz pytania?

 

 

Wyjątkowość desek podłogowych Nuvolariparquet

Niepowtarzalność oferty Nuvolariparquet podkreślamy dostarczając rozwiązania rzadko spotykane w powszechnej produkcji desek podłogowych. Nie koncentrujemy się na dostarczaniu masowych rozwiązań. Dokładamy starań, aby każda produkowana przez nas podłoga była perfekcyjnym odzwierciedleniem potrzeb Klienta i jego wizji w zakresie aranżacji pomieszczeń. Produkujemy deski podłogowe, które tworzą idealną kompozycję w konkretnym pomieszczeniu Klienta. Uwzględniamy drobiazgowo wszystkie parametry techniczne oraz wyznaczniki estetyczne, które w ostateczności przekładają się na stworzenie jednej spójnej kompozycji. Każda produkowana przez nas deska podłogowa spełnia normy oporu cieplnego (EN-PN 1264) gwarantując możliwość instalacji ogrzewania podłogowego.

 

Deski podłogowe Nuvolariparquet spełniają normę oporu cieplnego EN-PN 1264:

 • Deski o grubości 15 mm - R = 0,090 m2 K/W
 • Deski o grubości 18 mm - R = 0,100 m2 K/W
 • Deski o grubości 21-25 mm - nie zaleca się stosowania ogrzewania podłogowego.
Wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem pozwoliło nam na opracowanie technologii, która wykorzystuje drewno jako przewodnik ciepła. Odpowiedni dobór materiału oraz precyzyjnie dopracowany proces produkcji i montażu podłóg drewnianych umożliwia wyeliminowanie kurczliwości drewna na skutek zmiany wilgotności powietrza spowodowanej zmianą temperatury.

Wymiary desek podłogowych

300
 • grubość: 18 mm
 • szerokość: 300 mm
 • długość: 3000 - 7000 mm
 • sklejka: 14 mm
350
 • grubość: 18 mm
 • szerokość: 350 mm
 • długość: 3000 - 7000 mm
 • sklejka: 14 mm
400
 • grubość: 21 mm
 • szerokość: 400 mm
 • długość: 3000 - 7000 mm
 • sklejka: 17 mm
450
 • grubość: 23 - 25 mm
 • szerokość: 450 mm
 • długość: 3000 - 7000 mm
 • sklejka: 18 mm
500
 • grubość: 23 - 25 mm
 • szerokość: 500 mm
 • długość: 3000 - 7000 mm
 • sklejka: 18 mm
Pattern jodła, bryty
 • grubość: 15 mm
 • szerokość: 200 - 300 mm
 • długość: 900 - 1500 mm
 • sklejka: 12 mm
Gwarancja satysfakcji

Drewniane deski podłogowe z wiązu charakteryzują się zarówno funkcjonalnością, jak i niezwykłym designem, dzięki któremu Państwa wnętrze stanie się wyjątkowe. Zapewniamy 36-miesięczną gwarancję na zakupione w Nuvolariparquet deski podłogowe.